Roubenky a roubené domy

Roubenky se staví podobně jako srubové domy. Avšak s tím rozdílem, že v případě roubenky se kmeny opracovávají do tvaru hranolu. Mezi jednotlivé hranoly a jejich spoje se vkládá podélná izolace, což je důležitým prvkem pro zvýšení tepelného odporu stěny. Dřevo, které se používá na stavbu roubenky nebo srubu, je většinou používáno čerstvé. To má výhodu, že je lépe zpracovatelné. Následně ale takové dřevo několik let vysychá a dochází k sedání stavby.

Stavba roubenky

Konstrukce stěny je v případě roubenky jednovrstvá masivní. Skládá se z již zmíněných opracovaných trámů. Spojení probíhá pomocí vodorovného žlábku, kdy se jednotlivé trámy vrství na sebe. Ve žlábku je izolace, což může být tmel nebo jiný druh izolace chránící před profouknutím.

Vnitřní i vnější stěna roubenky je téměř rovná. To je také hlavním rozdílem oproti srubu, kde se kmen opracuje kulovité podoby. Dřevo používané ke stavbě roubenky je většinou borovice nebo smrk. Smrk i borovice patří mezi zástupce teplého dřeva, proto mez ivýhody dřevěného masivu patří vysoká tepelná izolace. Dodatečná izolace se u masivních staveb ze dřeva většinou neaplikuje.

Když se majitel roubenky rozhodne, že mu až příliš dominující dřevo po čase užívání nevyhovuje, může použít na předstěny sádrokarton nebo dozdít vybrané části klasickými příčkami.

Tip: Máte zájem o návrh montovaného domu? Doporučujeme TOJAKO ateliér.